Özyeğin Üniversitesi'nde Hayat

Özyeğin Üniversitesi’nde eğitim dili Hukuk Fakültesi dışındaki bütün Fakültelerde İngilizce’dir.

Lisans programlarının süresi 4 yıldır. Bu süreye İngilizce Hazırlık sınıfı (gerektiği takdirde) dâhil değildir.

Çekmeköy’deki kampüsümüzde bulunan 2,479 kişilik kapasiteye sahip yurt binaları her türlü ihtiyaç ve detay düşünülerek tasarlanmıştır. Yurt binalarında bir, üç ve dört kişilik kapasiteye kadar değişen farklı konaklama seçenekleriyle öğrencilerin kendilerini evlerinde hissedecekleri şekilde hizmet verilmektedir. Tüm odalar banyolu olup oda içlerinde buzdolabı ve televizyon bulunmaktadır. Yurt binalarının ortak kullanım alanlarında ücretsiz çamaşırhane, grup etüt salonları, dinlenme ve misafir kabul salonu, sinema salonu, TV salonu, oyun alanları, kafeterya, market, yiyecek-içecek işletmeleri, revir ve ATM’ler bulunmaktadır. Kamera sistemi, merkezi ısınma, devamlı sıcak su, güvenlik, ambulans hizmeti ve kablosuz internet erişimi de yurdun sağladığı diğer imkânlar arasındadır. Yurt kompleksinde ayrıca öğrencilerin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine olanak sağlayan futbol sahası, basketbol ve voleybol sahaları ile tenis kortu ve spor salonu da mevcuttur.

Özyeğin Üniversitesi zengin kampüs hayatı, öğrenci birliği ve ilgili personeli ile tanınır. ÖzÜ‘nün yabancı uyruklu bir öğrenci için nasıl bir yaşam sunduğunu bu linkten öğrenebilirsiniz : https://www.ozyegin.edu.tr/en/life-ozu

Yaklaşık olarak 200-300 USD yeterli olacaktır.

73 farklı ülkeden 850’den fazla yabancı uyruklu öğrenci bulunmaktadır

Zorunlu Fakülte stajları ve gönüllü Erasmus+ staj imkânları mevcuttur.

Yasalar gereği uluslararası öğrenciler Türkiye’de gerek kampüste gerek kampüs dışında çalışamazlar. Okulumuzda uluslararası öğrenciler belirli ofislerde gönüllü olarak çalışabilirler.

Başvuru Süreci

Aşağıdaki linke tıklayarak kişisel e mail adresinizle bir hesap oluşturarak online başvuruda bulunabilirsiniz.
http://apply.ozyegin.edu.tr

Lise diplomanız, 4 yıllık not çizelgeniz, pasaport kopyanız, motivasyon mektubu ve SAT, YÖS vb. sınav belgeleri, referans mektubu vb.

Başvuru ücreti bulunmamaktadır.

Her sene başvurular Ocak ayında başlar ve Eylül’de sona erer.

Hayır. Girişte kazandığınız burslar üniversitedeki notlarınızdan bağımsız olarak 5 sene boyunca geçerlidir.

Web sitemizi ziyaret ederek Fakülteler>Programlar linkinden görebilirsiniz.

Evet. Özyeğin Üniversitesi Türk üniversiteleri arasında en büyük oranda burs veren üniversitelerden biridir. Pilotaj programı dışındaki bütün programlara yapılan uluslararası öğrenci başvuruları, akademik performansınız göz ününde bulundurularak burs kapsamında değerlendirilir.

Online başvuru linkimiz üzerinden bizlere başvuruda bulunduktan sonra bizden gelecek olan kabul mailinde size verilen burs oranını öğrenmiş olursunuz

Aşağıdaki belgelere sahipseniz başvuruda bulunurken bunları da bizimle paylaşabilirsiniz. Bu sınavlara girmek zorunlu değildir. Okulumuzun kendi İngilizce Yeterlik Sınavı’na da girebilirsiniz.(TRACE) İngilizce Yeterlik Belgesi sunmayan ve okulumuzun kendi İngilizce Yeterlik Sınavı’na girmeyen öğrenciler Hazırlık sınıfını okumak zorunda kalacaklardır.

İngilizce yeterliğiniz olduğuna dair getirebileceğiniz belgeler aşağıdaki gibi sıralanmıştır:
TOEFL-IBT: Minimum  80, her bölümden en az 20
TOEFL-PBT:  En az 550, Yazılı Bölüm’den ( Writing) minimum 4
IELTS Academic Module: Kabul edilmiyor.
FCE: En az B
CAE: En az C
CPE: En az C
YDS/E-YDS En az  86
PEARSON PTE Academic: Minimum  62, her bölümden en az  59 almak koşuluyla
Sınavların geçerlilik süreleri: TOEFL-IBT: 2 yıl;  FCE / CAE / CPE / KPDS / ÜDS: 3 yıl; PEARSON PTE: 3 yıl

En az son üç yıl içerisinde eğitim dili İngilizce olan bir ülkede eğitim dili İngilizce olan bir ortaöğretim kurumuna devam etmiş olmak ve bu kurumdan en fazla son iki yıl içerisinde mezun olmuş olmak. (Öğrenciler gerek görüldüğü durumlarda dil yeterlik seviyesi için ÖzÜ İngilizce Yeterlik sınavına tabi tutulurlar.) Bu koşulu sağlayan öğrencilerin durumlarını açıklayan bir dilekçe ile birlikte mezun oldukları ortaöğretim kurumunun diploması, transkriptlerini ve pasaportlarında yer alan en az son üç yıla ait ülkeye giriş-çıkış damgalarının bulunduğu sayfanın kopyasını student.services@ozu.edu.tr e-posta adresine ozu.edu.tr uzantılı e-postalarını kullanarak iletmeleri gerekir. Başvurular, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından incelenip karara bağlanacaktır.

En az son üç yıl içerisinde Gambiya, Gana, Nijerya, Pakistan ve Zambiya'da eğitim dili İngilizce olan ve İngilizcenin resmi dil olduğu bir ortaöğretim kurumuna devam etmiş olmak ve bu kurumdan en fazla son iki yıl içinde mezun olmuş olmak. 

Sınavın yapıldığı tarih itibariyle en fazla iki yıl önce Özyeğin Üniversitesi TRACE sınavında yeterli puan almış olmak. Bu koşulu sağlayan öğrencilerin herhangi bir başvuru yapmalarına gerek olmayacaktır.

https://www.ozyegin.edu.tr/tr/ogrenci-hizmetleri/basvuru-kabul/dil-yeter...

 

Başvuru formunda zorunlu alanları boş bırakmadığınızdan emin olun ve hata mesajındaki direktiflere uyun. Sorun halen devam ediyorsa lütfen bize international.enrollment@ozyegin.edu.tr mail adresinden ulaşın.

Kabul edildim; sırada ne var?

Yabancı uyruklu öğrenciler eğitim vizesi ve gerekli belgeler konusunda ayrıntılı bilgi için ülkelerindeki en yakın Türkiye Büyükelçiliği/Konsolosluğuna başvurmalıdır. Ön ödemenizi yaptıktan sonra size yollanan resmi kabul e malinizde bir de vize davet mektubu bulunmaktadır. Ancak eğitim vizesi almak zorunda değilsiniz, daha kolay olduğu takdirde turist vizesiyle de gelebilirsiniz.

Kaydınızı tamamladıktan sonra Türkiye’ye girdikten sonraki 30 gün içerisinde ikamet tezkeresine başvurabilirsiniz. Detaylar kayıt sırasında paylaşılacaktır.

Hayır. Türkiye’nin girişte vize istediği bir ülke vatandaşı iseniz, gerek öğrenci gerek turist vizesiyle gelebilirsiniz.

Resmi kabul mektubunuz sizinle paylaşılır. Gerekli olduğunda vizeye başvurduğunuz konsolosluk ya da elçiliğe gönderimi yapılır.

Kayıtlar genelde Ağustos ayında başlar ve Ekim ayının başlarında biter. Detaylı bilgilendirme için international.enrollment@ozyegin.edu.tr adresine e-mail atabilirsiniz.