Görkemli tarihi boyunca, “Muhteşem Şehir”, “İmparatorlar Şehri”, “Roma Başkenti”, “Bâbüssaâde”, ve “Bâb-ı Ali” gibi pek çok isimle anılan İstanbul’un yükselen bir eğitim destinasyonu olarak yeni bir isim kazanmasına katkıda bulunmanız için size bir şans sunuyoruz…

Zengin çeşitliliğe sahip nüfusu, renkli sanat topluluğu, ve geniş toplu ulaşım ağı ile İstanbul, kusursuz bir üniversite şehridir. Türkiye, konukseverlikleriyle nam salmış bir milletin ülkesidir ve İstanbul halkı size kucak açıp kendinizi evinizdeymiş kadar rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Kökleri tarihin derinliklerinden alan İstanbul, bugün yepyeni, modern ve dinamik bir şehir olarak karşımıza çıkar. Antik minarelerin ve Bizans surlarının hemen yanı başında sıra sıra, ışıltılı alışveriş merkezleri, gökdelenler, ve konutlar uzanır; daracık Arnavut kaldırımlı sokaklar, en yeni müzikleri çalan, en yeni trendlerin sergilendiği barlar ve gece kulüpleri ile bezenmiştir. İki kıtaya yayılmış, 13,8 milyonu aşan nüfusuyla bu şehirde değişim asla son bulmaz.

İstanbul aynı zamanda gayri safi milli hasılanın %25’ini üreten bir finans ve sanayi şehridir ve gerek bölgesel ticarette gerekse sınır-ötesi ilişkilerde önemli bir rol oynamaktadır. Türkiye’nin ithalat ve ihracat kapısı olan şehir, ülkenin toplam ihracatının %50’sini ve ithalatının %43’ünü gerçekleştirmektedir.

Dünyanın en büyük 34. ekonomisi olan İstanbul aynı zamanda dünyanın en zengin 35 kişisine ev sahipliği yaparak, gerçek bir “iş kenti” olduğunu da kanıtlamıştır.

Neden Türkiye?

Türkiye, antik medeniyetlerin yadigarları arasında, İpek Yolu’nun zamana ayak diremiş güzergahındaki doğal ve finansal kaynakların bolluk ve bereketi içinde yaşayan genç ve dinamik nüfusu ile başlı başına kendine has bir ülkedir.

Tarih boyunca pek çok seyyahın mistik ve kültürel zenginliklerine gönlünü kaptırıp ziyaret ettiği İstanbul, bugün artık giderek canlanan ekonomisinde yer almak isteyenlerin de gözde şehri haline gelmiştir.

Türkiye gerek küresel ekonomide gerekse dünya ticaretinde de önemli bir rol üstlenmiş, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin gibi hızla büyüyen pazarlardan biri haline gelmiştir. Genç nüfusu ve güçlü yerel pazarı ile bu statüsünü daha da güçlendirmektedir.

Ernst&Young tarafından 2013 yılında gerçekleştirilen yatırım çekiciliği anketine göre, Türkiye orta vadede her yıl en az %5 büyüme sergilemesi planlanan ekonomisi ile el değmemiş, muazzam bir potansiyele sahiptir. Asya, Avrupa ve Orta Doğu arasındaki stratejik konumu ve yerel pazarının büyüklüğü de Türkiye’nin dünya çapındaki özellikleri arasındadır. Geçmişte ticaretinin ve yatırımlarının büyük bir kısmı gelişmiş ekonomilere bağlı olan Türkiye, bugün artık Orta Doğu, Afrika ve Asya da dahil olmak üzere dünyanın diğer kesimleri ile de daha çok yakın iş ilişkileri içindedir. Türkiye’nin odak noktasındaki ve nakit akımındaki bu değişiklik, büyümesini ve yatırımlarını da hızlandıracaktır.

Türkiye, diğer bölgelere açılan bir kapı görevi görmesiyle de ayrı bir yatırım fırsatı sunmaktadır. Türkiye’ye yatırım yapmak demek, Avrasya, Afrika ve Orta Doğu’ya da yatırım yapmak demektir. Türkiye’den 4 saatlik bir uçuş mesafesinde toplam 1,5 milyar insan ve 56 ülke bulunmakta, bu da 10t Dolar’lık bir ihracat potansiyeli anlamına gelmektedir.
2012’de Türkiye’nin doğrudan yabancı yatırımları, 12,4 milyar Dolar’a ulaşmış olup bunun 9,3 milyar Dolar’I net sermaye girdisi, 416 milyon Dolar’ı diğer sermaye girdileri, ve 2,6 milyar Dolar’ı ise yabancıların Türkiye’deki emlak alım-satımlarından elde edilen gelirlerdir.

Doğrudan yabancı yatırımları sayesinde ülke güçlü bir ekonomik büyüme sergileyerek, 2012 yılında (satın alma gücü paritesine göre hesaplanan gayri safi yurt içi hasıla rakamlarına göre)dünyanın en büyük 18. Ekonomisi olmayı başarmıştır.